Güncel Haberler Donanım Alanı ile Alakalı Güncel İlgi Çekici Haberler
KAN ŞEKERİ ÖLÇEBİLEN LENS - GOOGLE LENS

Glass ile birlikte giyilebilir teknolojilere odaklanan Google, bu kez önemli bir sağlık sorununa çözüm getirme amacında.

Google’ın giyilebilir teknolojilere ilgisi, diğer firmaların ürünlerine kıyasla daha farklı bir yolda ilerliyor. Google son olarak akıllı kontakt lens üretimi çalışması içinde olduğunu duyurdu. Proje sonunda üretilecek kontakt lensler, kullanıcısının glukoz(kan şekeri) seviyesinin ölçebilecek. Google tarafından biyo uyumlu olduğu belirtilen akıllı kontakt lens üzerinde oldukça minik bir kablosuz çip ve glukoz sensörü bulunuyor.

iSense: iPad’e özel 3D tarayıcı

3 boyutlu yazıcılar hayatımızın her alanında yaygınlaşmaya devam ediyor. 3 boyutlu yazıcı üreticilerinden 3D SYSTEMS, iPad’e özel 3D tarayıcısı iSense’i satışa çıkardı. Kolay kullanımı ve rahat taşınabilmesi ile iSense ile unutulmaz anlarınızı 3D tarayarak bilgisayar ortamına rahatlıkla aktarabileceksiniz.

3 boyutlu yazıcıların kullanımının gün geçtikçe artması ve hayatımıza sağladığı kolaylıklar ile birlikte 3D tarayıcılara da olan ilgi ve beklenti artmaya başladı. 3D SYSTEMS firmasının iPad’e uyumlu çıkardığı yeni tarayıcısı iSense ile seyahatiniz sırasında gördüğünüz, etkilendiğiniz bir kareyi iSense’niz ile kolayca tarayabilir ve 3 boyutlu bilgisayar verinizi elde edebilirsiniz,ya da sevdiklerinize taradığınız verileri 3D Printer’lar aracı ile basarak anlamlı, özel hediyeler verebilirsiniz. iPad Air, retina ekranlı iPad mini ve iPad 4’ü destekleyen iSense 99,2 gram ağırlığında ve 119,2 x 27,9 x 29 mm boyutlarıyla rakiplerine göre de ergonomik bir yapıya sahip. iOS 7 ve sonraki sürümlerin kullanabileceği iSense, 3D SYSTEMS firmasının Türkiye distrübütörü Protosis tarafından satılıyor.

iSense özellikleri:
Desteklenen işletim sistemleri: iOS 7 ve sonrası
Tarama Mesafesi: Min: 0.4 m, Max: 3.5m
Görüş Açısı: Yatay: 58°, Dikey: 45°
Renkli Görüntü Boyutu: QVGA (320 x 240)
Görüntü Çıkışı: 30 fps
Pil Ömrü: Beklemede 1000+ , Aktif Tarama 3-4 Saat
Tarayıcının Ağırlığı: 99.2 gram
Tarayıcı Boyutu: 119.2mm x 27.9mm x 29mm
Tarama Hacmi Min: 0.2m x 0.2m x 0.2m
Tarama Hacmi Max: 3m x 3m x 3m
Uyumluluk: iPad Air, Retina ekranlı iPad mini ve iPad4

TACTUS – DOKUNMATİK EKRANDA FİZİKSEL KLAVYE

İstendiğinde ortaya fiziksel klavye çıkarabilen akıllı dokunmatik ekran teknolojisiyle tactus, mobil cihazları bir üst seviyeye atlatmaya hazırlanıyor.

Mobil cihazlarda yaşadığımız en büyük devrimler arasında herkesin hemfikir olduğu şekilde dokunmatik ekran teknolojileri en önemi atılımlardan birini oluşturuyor.

Yapılan her işlem için özelleştirilmiş tuş takımı tasarımları, video izlemek, internet tarayıcısında gezmek gibi geniş ekran gerektiren anlarda tam ekran desteği sunması gibi artıları sayesinde dokunmatik ekranlar başta tablet ve cep telefonları olmak üzere birçok cihazın olmazsa olmazı haline geldi. Ancak özellikle tuş takımının kullanımını daha rahat bulan birçok kullanıcı fiziksel klavyeli telefonları tercih ediyor.

İlk bakışta düz yüzeyli dokunmatik ekranlar gibi olan tactus ekranları klavyeye ihtiyacınız olduğunda ortaya büyülü bir şekilde fiziksel tuşlar çıkarıyor. Su damlalarına benzeyen bu tuşlar optik bir etki yaratarak hem harfleri daha büyük ve belirgin bir şekilde görmenizi hem de tuş takımını hissedebildiğinizden en az fiziksel klavyeler kadar rahat yazmanızı sağlıyor.

SERCAN GÜLGEZE © 2014-2016 | WWW.SERCANGULGEZE.COM | Sercan Gülgeze & Statik Yazılım